Uncategorized

str 559 MONTE CASSINO Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino

Inauguracja Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego na Monte Cassino
w sobote  17go  maja 2014

ITALIE2014 2 077.jpg

ITALIE2014 2 070.jpg

ITALIE2014 2 073.jpg

ITALIE2014 2 074.jpg

ITALIE2014 2 079.jpg

ITALIE2014 2 076.jpg

ITALIE2014 2 056.jpg

ITALIE2014 2 093.jpg

ITALIE2014 2 087.jpg

ITALIE2014 2 083.jpg

ITALIE2014 2 086.jpg

ITALIE 1 051.JPG

ITALIE 1 037.JPG

ITALIE 1 050.JPG

ITALIE 1 033.JPG

ITALIE 1 020.JPG

Delegacja Starej Polonii Belgijskiej i na lewo dr.Joanna HEYMAN SALVADE prezes Associazione dei Polacchi in Italia

 

 

o nowym Muzeum Pamięci w Monte Cassino

 

 

 

Z inicjatywą powstania Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino realizowanego przez Związek Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie wystąpił kilka lat temu śp. Mieczysław Rasiej, były prezes Związku Polaków we Włoszech.

 

 

 

Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino jest miejscem odwiedzanym nie tylko przez Polaków, ale także przez liczne grupy turystów i pielgrzymów z Włoch oraz innych krajów, którzy przybywają do pobliskiego klasztoru. Większość obcokrajowców odwiedzających Monte Cassino nie wie, dlaczego znajduje się tu cmentarz polskich żołnierzy, z jakiego powodu znaleźli się oni we Włoszech i dlaczego walczyli o ich wyzwolenie. Co więcej, podczas pobytu na cmentarzu nie mają możliwości bliższego poznania wkładu Polaków w walkę o wyzwolenie Włoch podczas II wojny światowej. Z upływem lat wiedza na temat stoczonej tam bitwy zanika także wśród okolicznej ludności. Obchody 65. rocznicy zakończenia wojny oraz towarzysząca im kampania medialna ujawniły raz jeszcze, jak mała jest świadomość udziału Polaków w II wojnie światowej.

 

Muzeum ma upamiętniać wkład polskich żołnierzy w wyzwolenie Włoch, a zarazem służyć promocji wiedzy o Polsce. Będzie również odgrywać istotną rolę edukacyjną wobec samych Polaków, jako że wizyta na Monte Cassino jest nieodłącznym punktem programu podróży do Włoch dla większości naszych rodaków.

 

Wizyta prezydenta Włoch Pana Giorgio Napolitano na Polskim Cmentarzu Wojennym

 

 

http://youtu.be/PaFpHCOud8I

 

 

 

 

Budowa Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego

 

 

 

 

 

Po ponad roku intensywnych prac dobiega końca budowa Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego (dotychczas używana nazwa Centrum informacyjnego na Monte Cassino, została zmieniona przez Komitet Wykonawczy budowy, który uznał, że nazwa Muzeum jest bardziej adekwatna dla pełnionej przez to miejsce funkcji). W Muzeum Pamięci odwiedzający będą mogli poznać historię tej niezwykłej armii jaką był 2 Korpus, którego żołnierze wyzwoleni z syberyjskich łagrów stali się zwycięzcami w jednej z najbardziej zaciekłych bitew na frontach II wojny światowej. Uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego przewidziane jest na 17 maja 2014 r., w ramach obchodów 70. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

 

 

Historia budowy

MEMORIAL3 SIERPIEŃ 2013. TRWA BUDOWA CENTRUM INFORMACYJNEGO NA MONTE CASSINO.png

MEMORIAL 4SIERPIEŃ 2013. BUDOWA CENTRUM INFORMACYJNEGO NA MONTE CASSINO DOBIEGA KOŃCA..png

MEMORIAL 5.png

MEMORIAL 6.png

MEMORIAL 11.png

 

 

Pan Pietro Rogacień – architekt, syn polskiego żołnierza 2 Korpusu i uczestnika bitwy o Monte Cassino – przygotował koncepcję architektoniczną Muzeum. Wzniesiony w pobliżu cmentarza pawilon ma kształt rotundy, jest zbudowany z lokalnego kamienia, zharmonizowany z otoczeniem i architekturą cmentarza. Pomieści stałą wystawę obrazującą dzieje 2 Korpusu – deportacje Polaków na Syberię, proces formowania armii generała Andersa, przejście przez Bliski Wschód do Włoch, wreszcie kampanię włoską i losy żołnierzy po zakończeniu wojny.

 

Stała wystawa zrealizowana jest na podstawie projektu pracowni Kłaput Project (www.facebook.com/media/set/?set=a.323233764466184.1073741839.300296306759930&type=1&l=9a8ea3e7d9 ) wyłonionego w konkursie, który został rozstrzygnięty 24 kwietnia 2013 r. O konkursie i jego rozstrzygnięciu informacje na stroniehttp://www.rzym.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/konkurs_na_projekt_wystawy_w_centrum_infomacyjnym_na_monte_cassino orazhttp://www.rzym.msz.gov.pl/pl/aktualnosci/rozstrzygniecie_konkursu_na_projekt_stalej_wystawy_dla_centrum_informacyjnego_na_monte_cassino_.

 

Muzeum przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino – prezentacja projektu:

 

http://youtu.be/h9O475cxaSU oraz http://youtu.be/xXpogGNF4fs .

 

Rozpoczęcie budowy Centrum Informacyjnego przy Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino

 

 

Ostatnie prace nad wystawą poświęconą 2 Korpusowi

 

Ostatnią fazą przygotowań do inauguracji Muzeum stanowi instalacja ekspozycji poświęconej dziejom 2 Korpusu. Zgodnie ze zwycięskim projektem autorstwa pracowni Kłaput Project wystawa zostanie zaaranżowana na 10 panelach tematycznych przedstawiających Odyseję żołnierzy 2 Korpusu.

 

Częścią wystawy będzie również ekran telewizyjny na którym wyświetlane będą archiwalne materiały filmowe. W muzeum dostępne będą również dwa stanowisko multimedialne – pierwsze poświęcone polskim cmentarzom wojennym we Włoszech i będzie zawierać m.in. wyszukiwarkę grobów z czterech polskich cmentarzy: na Monte Cassino, w Bolonii, Loreto i Casamassima. Drugie stanowisko dedykowane dzieciom będzie w przyjazny i przystępny sposób przybliżać najmłodszym odwiedzającym historię misia Wojtka, który „stał się żołnierzem” i razem z armią generała Andersa przebył szlak wojenny z Iranu aż do Wielkiej Brytanii.

 

ŹRÓDŁO: KŁAPUT PROJECT

 

Pełen szlak wojenny żołnierzy 2 Korpusu będzie można również prześledzić na mapie wykonanej w formie żeliwnego medalionu o średnicy 2 metrów i wadze około 350 kg, autorstwa profesora Antoniego Grabowskiego.

 

ŹRÓDŁO: ANTONI GRABOWSKI

 

Wystawa w sposób syntetyczny i obrazowy przedstawia dzieje 2 Korpusu, począwszy od inwazji niemieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. a skończywszy na losach żołnierzy armii generał Andersa na uchodźctwie w latach powojennych. Scenariusz wystawy, w tym konsultacje naukowe i wybór ponad 120 fotografii i map historycznych, został przygotowany pod redakcją prof. Krystyny Jaworskiej i dr Paolo Morawskiego. Oryginalne zdjęcia i filmy w znakomitej większości pochodzą z Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie. Pozostałe materiały zostały pozyskane dzięki uprzejmości instytucji, archiwów i osób prywatnych z całego świata.

SponsorzyMEMORIAL 12.png

Projekt budowy Muzeum, zainicjowany przez Związek Polaków we Włoszech przy współudziale Ambasady RP w Rzymie, nie miałby szans na realizację, gdyby nie ofiarność wielu osób prywatnych, firm czy instytucji państwowych, fundacji i stowarzyszeń. Dzięki ich zaangażowaniu, pamięć o żołnierzach 2 Korpusu i ich poświęcenie będzie żywa w świadomości osób z całego świata, które licznie odwiedzają Polski Cmentarz Wojenny na Monte Cassino.

Zbiórka środków na ukończenie budowy Muzeum i otwarcie wystawy została zakończona pod koniec marca 2014 r. Tym samym została zamknięta lista ofiarodawców, która zostanie umieszczona na tablicy pamiątkowej. Nadal jednak aktywny jest rachunek bankowy, na który można wpłacać środki, które posłużą nie tylko pokryciu kosztów funkcjonowania Muzeum na co dzień, ale będą mogły być wykorzystane także w celu wzbogacenia ekspozycji o dodatkowe treści.

Poniżej podajemy dane konta, na które można dokonywać wpłat:

Nazwa konta: Associazione Generale dei Polacchi in Italia Via Piemonte 117; 00187 Roma
Nazwa Banku: UniCredit Banca di Roma; Roma 70, Via del Corso 307, 00186 Roma (Italy)
Numer konta: 000400852580
IBAN : IT 16 N 02008 05181 000400852580
SWIFT: UNCRITM1B44

 

 

 dr.Joanna HEYMAN SALVADE